
Q&A
Najczęściej zadawane pytania
Ważne jest pamiętanie, że czas trwania psychoterapii jest bardzo indywidualny i może się różnić w zależności od potrzeb i postępów terapeutycznych każdej osoby. Terapeuta i pacjent wspólnie podejmują decyzję dotyczącą długości terapii, uwzględniając postępy, cele terapeutyczne oraz dostępne zasoby.
W sytuacji kiedy zapada wspólna decyzja o kontynuowaniu współpracy (terapii) spotkania odbywają się 1 raz w tygodniu. Częstotliwość spotkań dostosowana jest do potrzeb klienta.
Tak naprawdę o wszystkim co przychodzi do głowy. W gabinecie psychologa nie ma tematów zakazanych, czy niestosownych. Wszystko co jest istotne z punktu widzenia osoby zgłaszającej się po pomoc będzie omawiane.
Psychologa / psychoterapeutę obowiązuje zasada tajemnicy zawodowej, dlatego wszelkie notatki, zapisy sesji, wyniki badań psychologicznych, są przechowywane w sposób uniemożliwiający powiązanie ich z danymi osobowymi. Konsultacje superwizyjne, również zapewniają anonimowość.
Wyjątkiem są sytuacje, w których istnieje zagrożenie czyjegoś życia lub zdrowia oraz gdy psycholog dowiaduje się o popełnieniu przestępstwa. Z tajemnicy zawodowej może zwolnić sąd lub prokurator.
Ponadto w celu zapewnienia dyskrecji i poczucia zaufania, terapia odbywa się w komfortowych warunkach, w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu.
Psycholog nie ma uprawnień do przepisywania leków, ani do wystawiania zwolnienia lekarskiego. Tylko lekarz może wystawić receptę na leki czy wypisać druk L4.
Superwizja polega na omówieniu przebiegu prowadzonej terapii z bardziej doświadczonym psychoterapeutą, posiadającym certyfikat superwizora. Jej celem jest poprawa efektywności pracy terapeuty, poprzez odpowiednie ukierunkowanie, korektę błędów lub utwierdzenie w dotychczasowym sposobie prowadzenia sesji. Spotkania superwizyjne odbywają się z zachowaniem pełnej anonimowości. Z superwizji powinien korzystać każdy psychoterapeuta, niezależnie od swojego doświadczenia zawodowego.